تصفیه پساب سنگ شوری

پساب سنگشوری داراي آلاينده هايي مانند روغن و رنگ و... است كه به لحاظ زيست محيطي حذف اين آلاينده ها از اهميت خاصي برخوردار است.اين واحدها به علت استفاده از پرمنگنات و دارا بودن سورفاكتانت باعث تغيير شيميايي كيفيت آب ميشوند.
آلودگي ناشي از فعاليت سنگشوری ها، با غلظت و تنوع بالاي آلودگي ها تاثيرات پيچيدهاي بر منابع پذيرنده پساب دارد. ولي متاسفانه از كنار اين منبع آلاينده بسيار راحت گذر ميشود. نكته حائز اهميت عدم آگاهي و دانش كافي مردم و بالاخص مسئولين سنگشوری ها از اثرات مخرب پسابهاي آلاينده واحدهاي مزبور برمحيط زيست است.
بسياري از سنگشوری ها و اغلب مردم ناآگاهانه نسبت به تخليه فاضلاب آلوده به چاهها، نهرهاي عمومي اقدام ميكنند.اين درحالي است كه امروزه دراكثر كشورهاي پيشرفته دنيا واحدهاي سنگشوری مجهز به سيستم تصفيه فاضلاب و استفاده مجدد از پساب هستند.
اما فارغ از عدم آگاهي و دانش كافي مردم و مسئولين سنگشوری ها از اثرات مخرب پسابهاي آلاينده سنگشوری ها،در صورت سهل انگاري در نظارت بر واحدهاي سنگشوری ها، تجربه امروز آلودگي آبهاي آشاميدني به نيترات اين بار در مورد آلودگي آبها به تركيبات سمي تكرارميشود.
صنعت رنگرزی با پراکندگی بسیار زیاد یکی از صنایع کشور محسوب می گردد. کارخانجات متعدد رنگرزی اعم از رنگرزی پارچه و نخ در گوشه و کنار کشور مشغول فعالیت هستند. فاضلاب این صنعت به طور معمول مربوط به بخش شستشوی اولیه، رنگرزی و شستشوی پس از رنگرزی می باشد. با توجه به اینکه پساب صنایع رنگرزی معمولا ترکیب رقیقی از مواد شیمیایی مختلف مصرفی در این صنعت، از جمله دترژنت ها، مواد سفید کننده، رنگ های مختلف و بسیار متنوع، اسیدهای آلی، مواد تثبیت کننده و غیره... می باشد، روش تصفیه و حذف آلاینده های این صنعت نیز باید با توجه به تصفیه پذیری آلاینده ها صورت بگیرد. از طرف دیگر جریان حجمی و کمیت پساب های رنگرزی بسیار متفاوت است و تابع نوع تولید و روش رنگرزی، کیفیت مواد اولیه و کیفیت محصول تولید شده دارد. طبق بررسی های انجام شده به نظر می رسد که در صنعت رنگرزی به ازاء رنگرزی و تکمیل هر کیلو الیاف در حدود 30 الی 60 لیتر آب مصرف می شود که به طور عمده به صورت پساب تخلیه می گردد. الیاف پنبه آب نسبتاً بیشتری مصرف می نمایند و به دلیل کاربرد رنگ های خاص پساب هایی با غلظت بیشتر ایجاد می کنند. همچنین الیاف پشمی معمولاً به شستشوی بیشتری نیاز داشته و از رنگ هایی استفاده می نمایند که دارای تصفیه پذیری کمتری می باشند. اما به طور کلی می توان گفت که در همه پساب های رنگرزی مشکل رنگ و مواد معلق و شناور و ترکیبات معدنی وجود دارد. لذا در تصفیه پساب های صنعت رنگرزی معمولاً تلفیقی از روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی استفاده می شود.
شرکت مهندسین پالود صنعت نیکان با درک موقعیت موجود، اقدام به بومی سازی تکنولوژیهای به کار رفته در کشورهای پیشرفته نموده و با در نظر گرفتن استانداردهای تصفیه و نیز با هدف به حداقل رساندن هزینه های تصفیه فاضلاب های صنعتی آماده همکاری در تصفیه فاضلاب کارخانجات رنگرزی کشور می باشد.کلیه سیستم های تصفیه فاضلاب طراحی شده را می توان در قالب تصفیه خانه های بتنی و پکیج های فلزی یا پلی اتیلنی اجرا نمود. لطفاً جهت اطلاع از روشهای نوین تصفیه موجود و کسب اطلاعات بیشتر، با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.

شرح مختصر فرآيند به صورت شماتيك در شكل زير ارائه شده است

سنگ شوری, تصفیه پساب سنگ شوری در پساب سنگشوری با قراردادن روشهايي ، سعي ميشود كه غلظت COD و دترجنت تا حد امكان كاهش يابد. پساب تصفيه شده در جهت استفاده مجدد كاربرد خواهد داشت. همانطور كه در فلودياگرام مشاهده ميكنيد، پساب به صورت مرحله به مرحله تصفيه ميشود. در اين بخش شرح فرآيند هر يك از واحد هاي تصفيه خانه آمده است.
- سیستم یکنواخت ساز و ایستگاه پمپاژ
واحد یکنواخت ساز نقش بسزایی در کاهش بار آلودگی و ذرات معلق موجود در آب ایفا میکند.
- فیلتراسیون اولیه
به منظورکاهش کدورت از فیلتر هایی با دانه بندي مناسب استفاده می شود. این فیلترها بصورت استوانه هاي تحت فشار طراحی شده و داخلشان با سیلیس و آنتراسیت دانه بندي شده پر می گردد. مواد معلق و کدورت آب در خلل و فرج بین دانه ها به دام افتاده و بدین ترتیب آب زلال می شود. در صورتی که فیلتر پس از مدتی دچار گرفتگی شود، با استفاده از سیستم بک واش گرفتگی بر طرف می گردد.
- فیلتراسیون ثانویه
به منظور حذف ذرات به قطر 5 میکرون از میکروفیلترها استفاده می گردد. .به این ترتیب از ورود مواد معلق به ممبرانها و پمپ فشار قوي جلوگیري خواهد شد.
- تابلو برق
تابلو برق مجهز به كليدهاي کنترل، فيوزهاي حرارتي برند Hyundai کره ای، دكمه هاي شروع و خاتمه،لامپ سيگنال و خاموش كننده اضطراري مي باشد.

`
دانلود کاتالوگ

دفتر مرکزی: کیلومتر 9 جاده مخصوص ( تهران - کرج ) - بلوار اصلی تهرانسر - نبش خیابان ششم - ساختمان ایرانیان - واحد 8
تلفن : 20 - 44566419 (21) 98+
فکس : 44513120 (21) 98+
همراه : 9121872360 98+
ایمیل : info@psne.ir